Bezpieczeństwo zakupów: 

 

Atrakcyjne ceny 

 

Przestępcy często umieszczają w swoich ogłoszeniach produkty w bardzo atrakcyjnych cenach. Często są to ceny mocno zaniżone, w porównaniu z ofertami innych sprzedawców. Ma to na celu przyciągnięcie potencjalnych klientów, którzy chcąc zaoszczędzić trochę pieniędzy decydując się na dany zakup. 

 

Dlatego ważne jest, aby zawsze porównywać ceny u kilku sprzedawców lub korzystać, np. z internetowych porównywarek cen. 

 
Pamiętaj, że oferty z najniższą ceną nie zawsze okazują się najkorzystniejsze. Jeśli dokonasz zakupu takiego przedmiotu u fałszywego sprzedawcy, towar może nigdy do Ciebie nie dotrzeć, a pieniędzy jakie zapłaciłeś najprawdopodobniej już nie odzyskasz. 

 

Dane o sprzedawcy/firmie 

 

Przed dokonaniem zakupu warto sprawdzić jego historię oraz od jak dawna firma funkcjonuje na rynku. W internecie możesz znaleźć informacje na stronie danej firmy/sprzedawcy. Krótki okres jego działalności powinien być dla nas ostrzeżeniem. 

Znacznie lepiej i bezpieczniej jest robić zakupy u sprzedawcy, który istnieje od kilku lat. Warto także zrobić zakupy u sprzedawcy, którego już znamy lub wcześniej korzystaliśmy z jego usług. 

 

Można również sprawdzić podany na stronie adres siedziby firmy. Zajmie to kilka chwil, a może okazać się, że podany adres nie istnieje lub znajduje się tam zupełnie inna firma. 

Warto zweryfikować dane na temat firmy/sprzedawcy w sprawdzonych źródłach, np. w CEIDG lub KRS. Na stronie firmy zawsze podany jest numer NIP oraz REGON, wystarczy wpisać je w wyszukiwarce na stronie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, aby dowiedzieć się, kto tak naprawdę prowadzi daną firmę. 

 

Opinie i komentarze internautów 

 

Robiąc zakupy w internecie warto sprawdzić opinie oraz komentarze na temat danego sprzedawcy lub firmy. W ten sposób można dowiedzieć się, czy dana firma lub sprzedawca jest uczciwy. 

Pamiętajcie jednak, aby szukać opinii w kilku źródłach. Pozytywne komentarze na stronie firmy mogą być fałszywe. Warto także zwrócić uwagę na datę ich wystawienia. Jeśli firma działa od niedawna, a w sieci znajdziemy dużo pozytywnych komentarzy wystawionych w jednym dniu, należy być ostrożnym. Istnieje prawdopodobieństwo, że są one fałszywe - wystawione przez osoby, które stworzyły nieuczciwą firmę. 

 

Czytaj opisy rzeczy podczas zakupów online 

 

Kupując w sieci, możesz spokojnie przeczytać informacje o produkcie, nie czując presji ze strony sprzedawcy. Zapoznaj się z całym opisem oferty i przejrzyj dołączone do niej zdjęcia. Raczej nie korzystaj z usług sprzedawców, którzy posługują się bardzo niskiej jakości zdjęciami, jak też tych, którzy lakoniczny opis produktu łączą ze zdjęciami doskonałej jakości.   

 

Bezpieczne płatności przez internet 

 

Przede wszystkim przyjmij zasadę, że zakupy w sieci robisz tylko z własnego komputera, telefonu lub tabletu. Unikaj komputerów w pracy, kafejek internetowych i sieci Hotspot, w których można łatwo przejąć twoje dane, w tym te dotyczące karty kredytowej. Zakupy online oferują wiele metod płatności. Najpopularniejsze to: – płatność z góry przelewem, – przy użyciu karty, – płatność za pobraniem, czyli przy odbiorze. Zawsze weryfikuj stronę, na której się logujesz. Sprawdź dokładnie jej adres i upewnij się, że obok niego jest symbol zielonej kłódki świadczący o działającym protokole szyfrowania SSL. 

 

Ważne! 

Najbezpieczniej płacić kartą, bo obowiązuje procedura charge back (obciążenie zwrotne). Jeśli zostaniesz oszukany przez sprzedawcę, możesz zgłosić to do banku, a ten w ramach procedury charge back zwróci ci pieniądze.